• Wizyta PSB „Mrówka” w naszej szkole
     • Wizyta PSB „Mrówka” w naszej szkole

     • Wczoraj naszą szkołę odwiedziła MRÓWKA .Nie była to zwykła mrówka tylko mrówka -ogrodniczka. Przywiozła nam ze sobą piękne sadzonki kwiatów, które wspólnie z dziećmi z klasy 1a i 3a posadziła w naszym szkolnym ogrodzie. Teren szkoły ukwieciły begonie, szałwie, lobelie oraz aksamitki. Cześć kwiatów poradziliśmy w skrzynkach, które teraz ozdabiają okna szkoły, a cześć wsadziliśmy do naszej rabaty na dziedzińcu szkoły. Dzieci pod okiem Mrówki oraz jej pomocników nauczyły się w jaki sposób sadzić i pielęgnować kwiaty. Dziękujemy PSB Mrówka Wałbrzych za wizytę oraz przekazane nam sadzonki kwiatów.

    • Wycieczka do Myśliborza
     • Wycieczka do Myśliborza

     • Wycieczka szkolna do Ośrodka edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. W dniach 9 - 10.05.2022 uczniowie klas 3b i 3a byli na wycieczce edukacyjnej w Myśliborzu w Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra”. Wycieczka była nagrodą za otrzymanie tytułu Laureata w konkursie przyrodniczym „Nasze ścieżki przyrodnicze”. 9 maja dzieci wzięły udział w zajęciach pt. "Rola pszczół w przyrodzie - Co misie lubią najbardziej?“ Celem zajęć było zrozumienie roli pszczół, które nie tylko produkują miód, ale też zapylają 80% roślin, bez ich pracy rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy. Uczniowie zdobyli wiedzę o hierarchii owadów w ulu oraz rozwoju pszczołyod złożenia jaja do postaci imago. Poznali podział obowiązków królowej, robotnic i roli trutnia w rodzinie pszczelej. Zajęcia zakończyły się samodzielnym wykonaniem świecy z wosku pszczelego.

    • Wiosenne obserwacje
     • Wiosenne obserwacje

     • 6 maja uczniowie klasy 6a wzięli w dłonie lupy i wyruszyli na wiosenne obserwacje. Na skwerku przed szkołą przyjrzeli się kwitnącej magnolii, na której odkryli Krzyżaki zielone – urocze malutkie pająki. Rosa na liściach wyglądała pięknie, a kwiaty z klombu wesoło witały ich kolorami. Lena i Wiktoria postanowiły przytulić się do Lipy, Miłosz wybrał odpoczynek na Białym Kamieniu – głazie narzutowym z różowego granitu, od którego nazwę nosi nasza dzielnica. Więcej o historii kamienia znajduje się w linku

      https://walbrzych.dlawas.info/.../glaz-zwany.../cid,13228,a

      Na lipach przed głównym wejściem do szkoły uczniowie obserwowali Kowale bezskrzydłe, zwane przez nich „doktorkami”. Odkryli mrowisko w szczelinach popękanego asfaltu oraz piękne okazy Tarczownicy bruzdkowanej, czyli drobnego porostu na pniu drzew. Wiosna jest przepiękna.

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia 2022 w Dniu Ziemi odbył się w naszej szkole Konkurs Przyrodniczy dla klas 1-3. Głównym celem konkursu było podniesienie poziomu świadomości przyrodniczej. Uwrażliwienie na potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego. Stwarzanie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności przyrodniczych.

      Wyniki konkursu :

      KLASA I

      I miejsce: Karol Samko klasa 1a

      II miejsce: Martyna Mońska klasa 1a

      III miejsce: Amelia Skowrońska klasa 1a

      KLASA II

      I miejsce: Zofia Kopinowska klasa 2a

      II miejsce: Aleksander Dźwigaj klasa 2a

      III miejsce: Bartosz Bęben klasa 2a

      KLASA III

      I miejsce: Cezary Pijacki klasa 3a

      II miejsce: Barbara Wintoniak klasa 3b

      III miejsce: Kaspian Świętek klasa 3b

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody.

      Gratulujemy

    • Kubusiowi Przyjaciele Natury
     • Kubusiowi Przyjaciele Natury

     • Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Wychowanie dziecka w duchu eko i zrównoważonego rozwoju kształtuje w nim wrażliwość, odpowiedzialność, a także sprzyja aktywnemu życiu w zgodzie z naturą oraz byciu oszczędnym. Dorośli powinni dokładać wszelkich starań, aby szacunek do środowiska był dla dziecka czymś zupełnie naturalnym i przyjemnym. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz od 2019 roku również dla szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 6,5 miliona dzieci.

    • Siatkarskie trójki
     • Siatkarskie trójki

     • Młodzi siatkarze z „Szóstki” zameldowali się tuż za podium w Mistrzostwach Wałbrzycha kat. „trójek” chłopców zorganizowanych przez Wałbrzyski Sport Turniej rozegrano wczoraj w Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu a udział wzięło 10 zespołów. Naszym kolegom z SP 26 i SP 5, w których również działają akademie siatkarskie, gratulujemy zdobycia medali a my już teraz wracamy do ciężkiej pracy aby w przyszłości zaprezentować się jeszcze lepiej. SP 6: Tymon Słonina (6a), Antek Motyl, Kevin Żegnałek (4a) - opiekun: Fabian Kurzawiński

    • Kolory wiosny na dziedzińcu
     • Kolory wiosny na dziedzińcu

     • W końcu się doczekaliśmy. Nasz szkolny dziedziniec w pełnym rozkwicie. Jesienią zasadziliśmy w szkolnej rabacie ponad 1000 wiosennych cebul narcyzów, tulipanów oraz hiacyntów i z niecierpliwością czekaliśmy aż wiosną zakwitną. Teraz cieszą nas swoimi kolorami.

    • Uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
     • Uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

     • Uroczysty apel z okazji ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Dziś, żyjąc w zwariowanym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Buntujemy się, więc przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas wiece, uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi i powinno być Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Dlaczego więc czcimy 3 Maja. Dnia 28 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na który poza całą społecznością szkolną zaproszony został także Prezydent Miasta Wałbrzych, Pan Roman Szełemej Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa 7A pod opieką pani Elżbiety Rybczyńskiej oraz Pana Wiktora Wawrzkowicza przygotowała montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego, przemową Prezydenta Pana Romana Szełemeja. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski

    • Warsztaty ekologiczne
     • Warsztaty ekologiczne

     • 27 kwietnia uczniowie kl. 6a wzięli udział w warsztatach ekologicznych „Upcykling – nie wyrzucam, odzyskuję, odpowiedzialnie kupuję” przygotowanych przez p. Justynę Piwońską z fundacji Ekosfera w Lesznie, pod patronatem UM Wałbrzych, którego przedstawicielką była p. Monika Bunk. Co to jest Upcykling? – forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Podczas spotkania szóstoklasiści obejrzeli krótkie filmy edukacyjne pt. „Człowiek i świat natury”, „Zakupy” oraz „Kupuj lokalnie - foodmiles”. Pierwszy poruszył tematykę marnowania przez ludzi zasobów naturalnych, kolejny zachęcił do rozsądnych wyborów podczas zakupów, a ostatni zachęcił do kupowania produktów od lokalnych producentów. Warsztaty uświadomiły młodzieży, że świadome zakupy z listą produktów ograniczają wytwarzanie odpadów i mają wpływ na oszczędzanie wody, która jest wykorzystywana przy produkcji. Wybierając produkty oznakowane symbolem „Fairtrade” wspierają uczciwe firmy. Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobił fragment książki „Czarna lista firm” oraz artykuł i towarzyszące im zdjęcia poruszające problem łamania Praw Człowieka, m.in. zatrudniania kobiet do niewolniczej pracy przy produkcji odzieży i zatrudniania dzieci do produkcji zabawek, sortowania odpadów i odzyskiwania surowców wtórnych z elektrośmieci. Dziewczynki wzruszyły się na widok zwierząt hodowanych w bardzo złych warunkach oraz tych, które poddawane są testom podczas produkcji kosmetyków. Podsumowując, p. Justyna przypomniała znaki bezpiecznych dla środowiska produktów i zachęciła uczniów do zorganizowania w naszej szkole targów używanych zabawek, książek i odzieży w ramach akcji „zero waste”.

      Uczestnicy spotkania otrzymali eko grę w kółko i krzyżyk.

    • Żywa lekcja przyrody
     • Żywa lekcja przyrody

     • Czy węże mają inne zęby oprócz jadowych? Co ułatwia wężom wspinanie po drzewach? Na te i inne pytania uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi w czasie żywej lekcji przyrody. Uczestnicy spotkania przekonali się osobiście jakie w dotyku są węże, skąd pochodzą ich nazwy, jak chociażby boa tęczowego. Mieli możliwość zweryfikować mity dotyczące ich życia. Żywa lekcja przyrody to ciekawa forma nauki, która spotkała się z żywym zainteresowaniem uczestników spotkania.

    • Czysty i zielony Wałbrzych
     • Czysty i zielony Wałbrzych

     • Akcja „Czysty i zielony Wałbrzych” w wykonaniu uczniów i pracowników naszej szkoły Sprzątanie śmieci, nasadzenia roślin, porządkowanie alejek kwiatowych - to wszystko przy akompaniamencie pięknej pogody Dziękujemy wszystkim obecnym za aktywny udział, razem zmieniamy nasze środowisko lokalne na plus

    • Laureat w konkursie "Nasze ścieżki przyrodnicze"
     • Laureat w konkursie "Nasze ścieżki przyrodnicze"

     • Miło nam zakomunikować, że uczniowie klasy 3b uzyskali tytuł Laureata w konkursie przyrodniczym "Nasze ścieżki przyrodnicze". Organizatorem w/w konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa, a Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych byli realizatorami tego przedsięwzięcia. Głównym celem konkursu było: uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody Dolnego Śląska, czynna ochrona przyrody, przedstawienie walorów przyrodniczych Dolnego Śląska, zwrócenie uwagi na konieczność propagowania idei ochrony przyrody oraz szerzenie wiedzy na temat obszarów chronionych Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem parków krajobrazowych i parków narodowych.

      Uczniowie klasy 3b pod kierunkiem p. Marzeny Kąkol wykonali makietę pt. "Wycieczka do jeziorka Daisy". W ramach nagrody uczniowie pojadą na dwudniową wycieczkę do Centrum Edukacyjnego w Myśliborzu.

      Gratulujemy!

    • Rozdanie dyplomów
     • Rozdanie dyplomów

     • 21 kwietnia odbyło się rozdanie dyplomów za udział w następujacych akcjach i konkursach:

      "Orzeł Języka Angielskiego"

      Laureaci:

      Jagoda Adamska - klasa 8b

      Natalia Ficek - klasa 4a

      Arkadiusz Rak - klasa 3a

      Kacper Skowroński - klasa 8b

      Karolina Zając - klasa 4a

      *Konkurs na "Najładniejszy Stroik Wielkanocny"

      udział w akcji "Wielkanocny List od Przyjaciela" wspierającej działania na rzecz podopiecznych stowarzyszenia PRO SALUTE chorujacych na dystrofie mięśniową oraz pozostałych pacjentów Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB.

      Kaja Kołodziejczyk

      Andrii Petrenko

      Julia Zeszutek

      Serdeczne gratulacje!!

    • Sportowych sukcesów ciąg dalszy
     • Sportowych sukcesów ciąg dalszy

     • W ramach siatkarskich zawodów Szkolny Związek Sportowy uczestniczyliśmy w Mistrzostwach Wałbrzycha kategorii „czwórek” chłopców rozgrywanych w Szkole Podstawowej nr 21 na Podzamczu. W bardzo mocno obsadzonym turnieju, organizowanym przez Wałbrzyski Sport, zdobywamy tytuł Wicemistrzów ustępując pola tylko SP 26 (porażka w tie breaku) pokonując w grupie finałowej zarówno SP 5 i SP 37.

      Brawa dla całej ekipy „Szóstki”:

      Dawid Sajewicz

      Hubert Ciszyński

      Norbert Ciszyński

      Tymon Słonina

      Kajetan Rogalski

      Sebastian Różański

      Sebastian Kulesza

      Antek Motyl

      Trener: Fabian Kurzawiński

    • VII Powiatowy Konkurs o Samorządzie Terytorialnym
     • VII Powiatowy Konkurs o Samorządzie Terytorialnym

     • W miniony piątek w Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbył się VII Powiatowy Konkurs o Samorządzie Terytorialnym “Samorząd terytorialny wobec wyzwań XXI wieku”. Konkurs ten był organizowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Wałbrzychu. W wyniku rywalizacji szkolnej, do II etapu konkursu zakwalifikował się uczeń naszej szkoły - Michał Kokot, który wziął udział w teście zorganizowanym w PUAS. Michał uzyskał tytuł FINALISTY VII Powiatowego Konkursu o Samorządzie Terytorialnym!Opiekunem merytorycznym był nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole Pan Artur Marlinga. Bardzo serdecznie gratulujemy Michałowi!

    • Gala Talentów
     • Gala Talentów

     • Dnia 5.04 odbyła się w naszej szkole Gala talentów klas 0-3. Były to popisy taneczne, wokalne i aktorskie. Podczas tej wyjątkowej imprezy panowała miła i radosna atmosfera. Widownia włączyła się do wspólnej zabawy i gromkimi brawami nagradzała uczestników gali. Wszyscy zasłużyli na pochwałę i słowa uznania za wspaniałe występy. Klasy zostały nagrodzenie dyplomami i upominkami.

    • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W tym dniu uczniowie naszej szkoły zastosowali w swoich ubraniach kolor niebieski. Na korytarzach szkolnych pojawiły się niebieskie emblematy oraz serduszka. Na lekcjach wychowawczych zostały przeprowadzone z uczniami pogadanki na temat autyzmu oraz obejrzane z uczniami filmy: 

      Amazing things happen”

      www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg

      "Jedno pytanie, które zmieni Twoje myślenie”

      www.youtube.com/watch?v=GjBNT1u9ph8

      "Świat oczami dzieci ze spectrum autyzmu"

      www.youtube.com/watch?v=7y7v_ePzMcE