„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”- Janusz Korczak. 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest on obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1989 r. Jako szkoła także włączyliśmy się w te obchody. Uczniowie klasy 8a i 1a pod opieką swoich wychowawców przygotowali z tej okazji uroczysty apel.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Spotkanie z górnikami
Dnia 22.11.23r. Uczniowie z klasy 2a uczestniczyli w spotkaniu z górnikami, które zorganizowane zostało w Bibliotece pod Atlantami oddział VI na Białym Kamieniu. Pan Jan Kucharek i Jerzy Tietz - członkowie Stowarzyszenia Gwarków Dolnośląskich opowiedzieli uczniom o ciężkiej i trudnej pracy górnika. Dzieci mogły zobaczyć z bliska wiele eksponatów, które towarzyszyły górnikom w pracy. Ponadto panowie opowiedzieli dzieciom o kanarkach, szczurach i koniach, które ostrzegały o wszelkich niebezpieczeństwach wybuchowych metanu pod ziemią. Wałbrzyskim Górnikom w przeddzień ich święta życzymy wszelkiej pomyślności.
Co wiesz o agresji, złości i przemocy?
W dniach 21.11.23 - 23.11.23 uczniowie klas 1 - 8 wzięli udział w zajęciach profilaktycznych na temat „Co wiesz o agresji, złości i przemocy? - kształtowanie umiejętności komunikowania się z innymi zgodnie z normami społecznymi w przestrzeni wirtualnej oraz w świecie realnym. Sposoby radzenia sobie w sytuacjach agresji i przemocy rówieśniczej” prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Wałbrzychu.
Szkolny Klub Wolontariatu
- 11
Szkolny Klub Wolontariatu działający w naszej szkole uczestniczył w dniu dzisiejszym w uroczystym wręczeniu nagrod pensjonariuszom Domu Dziennego Pobytu z Białego Kamienia za udział w konkursie plastycznym pt. „Jesienny zawrót głowy”. Konkurs organizowała Rada Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień, Konradów z udziałem naszej szkoły. Nagrody zostaly wreczone przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha Pana dra Romana Szełemeja oraz Radnego Miasta Wałbrzycha Pana Ryszarda Nowaka. Gratulujemy wszystkim pensjonariuszom.
Wręczenie nagród w konkursach
Wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez naszą szkołę!!! Dziś odbyło się uroczyste wręczenie nagród w dwóch konkursach międzyszkolnych organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły:
1. Międzyszkolnego konkursu plastycznego „Mikołaj Kopernik - wielki polski astronom”
2. IV Powiatowego konkursu literacko - plastycznego „Polska- moja Ojczyzna”.
W każdym konkursie wzięło udział 9 szkół z Wałbrzycha i powiatu.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 20
Nasza szkoła kolejny raz wzięła w akcji XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci co z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Organizatorem zaś jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego , które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki. Jej początek to 2911 rok., dziś jest o niej coraz głośniej nie tylko poza szkolnymi murami ale i granicami. W tym roku w naszej szkole ze znajomości tabliczki mnożenia zostali przeegzaminować wszyscy nauczyciele oraz wszyscy chętni uczniowie. Egzaminatorami byli uczniowie klasy czwartej. Wyszliśmy także poza mury naszej szkoły by sprawdzić jak radzą sobie z tabliczką mnożenia pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych , pracownicy okolicznych sklepów, pracownicy Aqa Zdroju i przedszkola " Tęcza" oraz mieszkańcy dzielnicy Biały Kamień. Nad wszystkim czuwali koordynatorzy p. Renata Różek i p. Beata Furtyk
Odwiedziny w Komisariacie Policji
- 15
15 listopada, klasa 1a i 1b odwiedziła V Komisariat Policji w Wałbrzychu. Uczniowie mogli od środka zobaczyć jak wygląda na co dzień praca policjantów. Każdy z nich mógł wczuć się w rolę policjanta przymierzając specjalną ochronną kamizelkę, czapkę oraz trzymać w ręce prawdziwą pałkę policyjną. Uczniowie zostali oprowadzeni po budynku komisariatu, odwiedzili ciekawe pomieszczenia, m.in. pokój dyżurnego, okazań z lustrem weneckim, pokój odpraw. Na parkingu policyjnym pierwszaki obejrzały wóz patrolowy, zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe. Mając na uwadze perspektywę planowania przyszłości, znalazło się grono uczniów mocno zainteresowanych pracą w Policji.
Odwiedziny dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Tęcza”
- 18
W środę naszą szkołę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Tęcza”. Wszystkim przedszkolakom bardzo podobała się nasza szkoła. Dzieci mogły zobaczyć szkolne sale do nauki, zabawy, gimnastyki, wzięły udział w zabawach sportowych, zajęciach plastycznych, tanecznych i interaktywnych oraz spotkały swoje starsze rodzeństwo i przyjaciół. Dziękujemy za odwiedziny Paniom Nauczycielkom!
Święto Odzyskania Niepodległości
- 6
Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze Święto Narodowe – Święto Niepodległości. Pielęgnując tradycje, dziś reprezentacja naszej szkoły wraz z władzami miasta Wałbrzycha oraz reprezentacjami wałbrzyskich szkół wzięła udział w Miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy uczestnicy uroczystości wspaniałe pokazali szacunek do symboli narodowych i okazali miłość do Ojczyzny. Ten dzień pełen dumy z Ojczyzny przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych „Młodych Polaków”.
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada 2023 roku będziemy obchodzili 105 rocznicę odzyskania niepodległości. W naszej szkole także uczciliśmy Narodowe Święto. Odbyła się uroczysta akademia, podczas której kolejny raz wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki hymnu polskiego łącząc się tym samym z innymi szkołami w akcji „Szkoła do Hymnu” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Spotkanie z przedstawicielami policji
Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym i jej konsekwencje prawne to temat spotkania, które miało miejsce 31.10 w naszej szkole. Spotkanie prowadzili st. sierżant Pani Anna Zgiet i aspirant Pan Paweł Głębicki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 3a i 4a. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym i jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie. Ostrzegli także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantów, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Policjanci dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.
Pamiętajcie, że nie można:
- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
- rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli innych osób;
- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”
- 33
Już kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W dniu dzisiejszym, uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji sprzątania grobów z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Nasi wolontariusze wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz przy ul. Piaskowej, aby uprzątnąć pomniki, które są rzadko odwiedzane na co dzień lub nie ma się kto nimi zająć. Młodzież z zapałem zabrała się do pracy i szybko uporała się z różnego rodzaju odpadami, opadłymi liśćmi oraz potłuczonymi zniczami. Mogiły oczyszczone zostały również z chwastów i symbolicznie udekorowane. Po zakończonych pracach porządkowych, uczniowie przeszli także alejkami cmentarza, wspominając znanych im bliskich oraz zapalili znicze. Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych. Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w takich akcjach i mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu nigdy nie zaniknie, a takie wyjście na stałe zagości w kalendarzu szkolnym.
Przerwa na czytanie
- 25
26 października nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Czytaliśmy na korytarzu, w salach, w bibliotece i w świetlicy. Każdy czytał to, co lubi. Do akcji włączyli się zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie naszej społeczności szkolnej. Jak widać czytać można wszędzie! Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania nie tylko podczas bicia rekordu, ale każdego dnia.
Tydzień Uczniowskiej SuperMocy
Od 16 do 20 października w naszej szkole realizowaliśmy zadania projektu pt. "Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”. Uczniowie zdobywali wiedzę o dobrym i efektywnym zarządzaniu swoim czasem poprzez wykonanie zadań na każdy dzień. W ostatnim dniu najbardziej aktywni uczniowie mogli dostojnie zasiąść na tronie i zdobyć tytuł króla lub królowej swojego czasu.
Pola Nadziei
17 października, wolontariusze Klubu Ośmiu, wzięli udział w akcji "Pola Nadziei" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej - Oddział w Wałbrzychu. Akcja przypomina społeczeństwu o potrzebach hospicjów, propaguje wolontariat, a kwitnące pola żonkili wyrażają nadzieję i solidarność z osobami chorymi terminalnie i ich rodzinami.