• "Dziel się Uśmiechem"

Celem Programu jest edukacja dzieci w klasach 0-3 na temat prawidłowej higieny jamy ustnej w wybranych szkołach podstawowych, przedszkolach lub zespołów szkolno-przedszkolnych. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczycieli, którzy współpracują z PCK.

Szkolną  koordynatorką programu jest Pani Małgorzata Cąpała.

"Bieg po zdrowie"

„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

Główne cele programu:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
        • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
        • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

Podczas cyklu zajęć dzieci będą:

• dyskutować,
        • wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
        • przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
        • liczyć koszty palenia papierosów,
        • pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
        • tworzyć komiks z bohaterami programu.

Szkolnymi  koordynatorkami programu są Panie: Joanna Kraśnicka i Małgorzata Cąpała.

"Nie pal przy mnie proszę”- Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Cel główny programu: zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

Cele szczegółowe:

• uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia
        • kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
        • uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
        • uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem
        • wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

Założenia programu:

• Przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych (dwóch dwugodzinnych i trzech jednogodzinnych) w ciągu roku szkolnego, pod tytułem:

1. „Co to jest zdrowie?”

2. „Od czego zależy nasze zdrowie?”

3. „Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?”

4. „Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?

5. „Nie pal przy mnie, proszę.

• Realizacja zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci.
        • W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci).