Wytyczne bezpieczeństwa sanitarnego na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Wałbrzychu w czasie pandemii COVID – 19.
I. Informacje ogólne
1.Niniejsza procedura dotyczy wszystkich uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Aleksandra Kamińskiego w Wałbrzychu.
2. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 w Wałbrzychu wznawia funkcjonowanie w trybie pracy stacjonarnej, z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej.
3. Procedura zawiera także zasady bezpieczeństwa, jakie powinien spełnić rodzic/opiekun prawny ucznia przed posłaniem go do szkoły, w czasie pozostawania pod opieką szkoły, uczestnicząc w konsultacjach, zajęciach oraz po ich zakończeniu.
4. Procedura wskazuje także dla rodziców/prawnych opiekunów, niezbędne informacje jakie zapewnia szkoła dziecku w czasie pozostawienia go pod opieką szkoły oraz zasady postępowania w przypadku stwierdzenia u dziecka, ucznia podejrzenia lub objawów COVID -19.
5. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
6. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie. Zaleca się regularne wietrznie sal.
7. Na terenie szkoły nie można korzystać z dystrybutora wody pitnej.
8. W sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia uczniów ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony.
9. Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
10. W przypadku zawieszenia/ograniczenia działalności szkoły, rodzice i uczniowie niezwłocznie zostaną zapoznani z zasadami funkcjonowania placówki.
II. Obowiązki rodzica
1. Do szkoły przyprowadzane jest dziecko bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2. Należy obserwować czy dziecko w dniach poprzedzających nie ma kaszlu, duszności, trudności w oddychaniu, podwyższonej temperatury.
3. Jeżeli u dziecka pojawiły się w/w objawy, nie należy posyłać go do szkoły.
4. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
5. Należy uczyć dziecko dobrych nawyków higienicznych: prawidłowego mycia rąk zgodnie z zasadami higieny, unikania dotykania twarzy, ust i oczu, częstego mycia rąk wodą z mydłem, unikania podawania rąk na powitanie, unikania brania do ust przedmiotów, zabawek, pomocy dydaktycznych.
6. Należy dopilnować by dziecko przed wyjściem do szkoły zjadło pożywne śniadanie.
7. Przed wyjściem dziecka do szkoły należy sprawdzić czy nie ma ono temperatury (równej lub powyżej 38 stopni), kaszlu, duszności, braku smaku i powonienia.
8. Opuszczając miejsce zamieszkania należy pamiętać o maseczce dla siebie oraz dziecka zakrywającej nos i usta.
9. Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole aktualny nr telefonu do siebie, a w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
Uwaga!
Dziecko może być przyprowadzane i odbierane ze szkoły tylko przez jednego opiekuna/rodzica prawnego, który jest zdrowy, nie ma typowych objawów zakażenia koronawirusem.
III. Pobyt dziecka w szkole
1. Wejście do szkoły odbywać się będzie w taki sposób aby ograniczyć gromadzenie się przybywających do szkoły dzieci.
2. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
3. Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły:
a) opiekunowie uczniów klas 0-3 przyprowadzają dzieci do szkoły na określoną godzinę i pozostawiają je pod opieką nauczyciela wychowawcy czekającego na uczniów swojej klasy przy drzwiach wejściowych do budynku szkoły.
Klasa 0 – 7.50
Klasa 1 – 8.15
Klasy 2a, 2b, 3a – 8.00
Późniejsze dotarcie dziecka do szkoły może utrudnić jego wejście na teren szkoły.
Rodzice uczniów klas 0-3 pozostają w „strefie rodzica”, która znajduje się przy głównym wejściu szkoły. Klasy 0-3 wchodzą głównym wejściem. Klasy 4-8 wchodzą do szkoły wejściem od strony boiska. „Strefa rodzica” dla uczniów klas 4-8 znajduje się na terenie placu zabaw i boiska szkoły.
WCHODZĄC DO SZKOŁY KAŻDE DZIECKO MA OBOWIĄZEK ZDEZYNFEKOWANIA RĄK – PŁYN DEZYNFEKCYJNY ZNAJDUJE SIĘ PRZY WEJŚCIU DO SZKOŁY!
b) odbiór dzieci po zakończonych zajęciach odbywać się będzie w analogiczny sposób – rodzice/opiekunowie czekają na dzieci przed szkołą o wyznaczonej godzinie w „strefie rodzica”. Nauczyciel-wychowawca sprowadza dzieci na dół i przekazuje je rodzicom/opiekunom.
c) nauczyciel - wychowawca odprowadza na świetlicę dzieci, które po zakończonych lekcjach nie zostały odebrane przez rodziców/ opiekunów.
d) opiekunowie odbierający dzieci powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe).
4. W szkole zostanie wprowadzona taka organizacja pracy i jej koordynacja, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły:
a) zajęcia odbywać się będą w przydzielonej każdej klasie sali; obowiązuje zasada – stałe pomieszczenie dla jednej klasy; nie dotyczy to zajęć wychowania fizycznego, które będą odbywać się na sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym oraz lekcji informatyki, które odbywać się będą w sali informatycznej,
b) uczniowie muszą mieć założoną maseczkę wchodząc do gabinetu pielęgniarki szkolnej; przed wejściem pukają i wchodzą pojedynczo.
5. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas lekcji, uważnie słuchać poleceń nauczyciela.
6. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu przez zasłonięcie ust i nosa przedramieniem oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
7. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
8. Każdy uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
9. Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, zabawek, gadżetów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
10. Posiłki uczniowie klas 1-3 będą spożywać w swoich salach zachowując dystans społeczny. Przerwa śniadaniowa odbywać się będzie w wyznaczonej przez nauczyciela godzinie.
11. Uczniowie klas 4-8 śniadania będą mogli spożywać w specjalnie do tego wyznaczonej strefie bezpieczeństwa –miejscem tym będzie stołówka szkolna. Ilość uczniów w strefie kontroluje nauczyciel dyżurujący.
12. Uczniowie klas IV – VIII, w miarę możliwości do czasu sprzyjających warunków pogodowych mogą spędzać przerwy na boisku i terenach zielonych szkoły.
13. Uczniowie klas IV-VIII przerwy międzylekcyjne spędzają w sali lub na korytarzu przy sali pod opieką nauczyciela. Jeżeli uczniowie podczas przerwy będą pozostawali w budynku szkoły w częściach wspólnych, będą zobowiązani do zasłaniania ust i nosa (maski, przyłbice itp.).
14. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice przebywający w częściach wspólnych szkoły i przemieszczający się po szkole mają obowiązek zasłaniania ust i nosa (maski, przyłbice itp.). Nie dotyczy uczniów z niepełnosprawnościami.
15. Na terenie szkoły są zamieszczone instrukcje i informacje dotyczące zasad zachowania i przestrzegania higieny podczas epidemii.
16. Jeżeli uczeń źle się czuje, koniecznie musi poinformować o tym nauczyciela.
17. W bibliotece szkolnej może przebywać tylko jedna osoba. Pozostałe czekają w odstępach przed wejściem. Każda oddana książka podlega dwudniowej „kwarantannie”.
18. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
19. W miarę możliwości zajęcia świetlicowe odbywać się będą na świeżym powietrzu ( gry i zabawy na boisku szkolnym z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa).
20. Zajęcia świetlicowe odbywać się będą w czterech wyznaczonych do tego pomieszczeniach.
21. Ze świetlicy mogą korzystać jedynie dzieci, które spełniają warunki sanitarne (bez objawów chorobowych).
22. Zajęcia pozalekcyjne organizowane w szkole mogą być realizowane przy zastosowaniu niniejszych procedur dotyczących zajęć szkolnych.
23. Sprawy uczniowskie będzie można załatwić w sekretariacie szkoły. Do sekretariatu może wchodzić tylko jedna osoba.
24. Zebrania z rodzicami będą organizowane w formie ustalonej pomiędzy wychowawcą klasy a rodzicami po uzyskaniu akceptacji dyrektora.
25. Do odwołania zawieszone są wszystkie imprezy i uroczystości o charakterze masowym na terenie szkoły.
26. Imprezy i uroczystości wewnętrzne można organizować pod warunkiem osiągnięcia porozumienia pomiędzy wychowawcą, a rodzicami i uzyskaniu zgody dyrektora szkoły.
27. Odwołane są wszystkie wycieczki krajowe; wyjątek stanowią wyjścia klas poza teren szkoły związane z realizacją programu nauczania, np. wyjścia na basen, do parku, lasu itp.
28. Wszystkie decyzje dotyczące dodatkowych działań (konkursy, zebrania, imprezy, wycieczki) na terenie szkoły i poza nią będą podejmowane na bieżąco po otrzymaniu informacji o aktualnym stanie zagrożenia zakażeniem koronawirusem.
29. Wszelkie pomieszczenia należy wietrzyć podczas przerw między zajęciami. W ciepłe, słoneczne dni zaleca się aby okna w klasach i na w miejscach wspólnych były uchylone podczas trwania lekcji.
30. Dzieci przedszkolne z oddziałów 1-3, czas przerw, korzystanie z pomieszczeń sanitarno-higienicznych, wietrznie pomieszczeń, mycie rąk, spożywanie posiłków oraz inne czynności realizują indywidualnie, tak aby nie zakłócać funkcjonowania w szkole uczniom starszych klas.
31. Zajęcia wychowania fizycznego na sali gimnastycznej w miarę możliwości odbywać się będą w systemie oddziałowym, jak najczęściej na świeżym powietrzu, na boisku szkolnym. Zaleca się unikanie ćwiczeń, gier i zabaw kontaktowych.
32. Uczniowie mogą korzystać z placu zabaw/boiska szkolnego wg ustalonego harmonogramu, który uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
33. Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
IV. Zasady korzystania ze stołówki szkolnej
1. Wydawanie posiłków ma się odbywać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
2. Personel kuchenny musi przestrzegać szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego.
3. Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń wydawczych, myć i dezynfekować stanowisko pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
4. Przed wejściem na stołówkę należy obowiązkowo zdezynfekować ręce płynem dezynfekującym.
5. Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze. Posiłki odbierają pojedynczo dzieci lub, jeżeli jest taka potrzeba, nauczyciel opiekujący się grupą.
V. Informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjnoobsługowych
1. Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, środki myjące i dezynfekujące) .
2. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
3. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
4. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
5. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
6. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.
10. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. Zaleca się prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu.
11. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
12. W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę.
13. Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy.
14. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
15. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
16. Do obowiązków personelu obsługi należy także sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły.
Uwaga!
W okresie pobytu dziecka w szkole rodzic/opiekun prawny powinien posiadać zawsze przy sobie naładowany i włączony telefon.
Nie powinien dzwonić do szkoły np. dopytując się o stan zdrowia dziecka, jego samopoczucie.
Opiekun – nauczyciel wykonuje w tym czasie opiekuńczo – wychowawcze i nie może prowadzić rozmowy.
NAUCZYCIEL – OPIEKUN BĘDZIE DZWONIŁ, JEŻELI ZAJDZIE TAKA POTRZEBA!!!!
Dyrektor szkoły: Dorota Kominko-Krej