• Krok drugi - dobre maniery - 3a
      • Krok drugi - dobre maniery - 3a

      • 20.12.2021 12:15
      • Znowu pracowaliśmy w grupach. Najpierw oglądaliśmy i dopasowywaliśmy obrazki z sytuacjami, kiedy ludzie dobrze lub źle traktują siebie nawzajem i swoje środowisko. Każda grupa przedstawiała swoją pracę. To nie było trudne, bo przecież właściwie je znamy. Okazuje się, że są ważne nie tylko w życiu, ale także w sieci!
      • Na drugich zajęciach rozmawialiśmy o zasadach panujących w Internecie.

        Znowu pracowaliśmy w grupach. Najpierw oglądaliśmy i dopasowywaliśmy obrazki z sytuacjami, kiedy ludzie dobrze lub źle traktują siebie nawzajem i swoje środowisko. Każda grupa przedstawiała swoją pracę. To nie było trudne, bo przecież właściwie je znamy. Okazuje się, że są ważne nie tylko w życiu, ale także w sieci!

         

        A oto one:

         

        1. Jesteśmy kulturalni – nie obrażaj innych użytkowników Internetu, nie używaj  niecenzuralnych słów, nie oceniaj, wyrażaj swoje opinie z szacunkiem.

        2. Używamy zwrotów grzecznościowych i podpisuj się, gdy wysyłasz  do kogoś e-mail.

        3. Gdy piszesz :

        4. Szanuj prywatność  innych – nie zamieszczaj w Internecie niczego bez ich zgody osoby, której to dotyczy.

        5. Zastanów się dobrze  zanim coś opublikujesz lub wypowiesz się na j w Internecie. Prawdopodobnie nie będziesz mógł już  tego usunąć.

        6. Jeżeli w Internecie spotkasz kogoś, kto nie przestrzega zasad, to nie oznacza, że możesz mu odpłacić tym samym – w takiej sytuacji zwróć się do osoby dorosłej po pomoc.

        7. Dbaj o kontrolę antywirusową swojego urządzenia.

         

        Potem jeszcze sprawdzaliśmy, jak powinny wyglądać poprawne wpisy np. na portalu społecznościowym. Każda para dostała zadanie z tym związane. Czytaliśmy tekst e-maila, forum internetowego, bloga, portalu społecznościowego. Każdy tekst był w dwóch wersjach: poprawnej oraz tej z błędami związanymi z nieprzestrzeganiem zasad  w sieci. Należało znaleźć tekst, który łamał te zasady i wyjaśnić, w jaki sposób.

         

        Te zajęcia, to była duża dawka wiadomości. Popatrzcie na nasze prace.

        • nie nadużywaj wielkich liter – ponieważ oznaczają one krzyk.

        • używaj  emotikonów rozsądnie,

        • dbaj  o poprawną pisownię,

         

          

         

      • Wróć do listy artykułów