• Wspólne kroki w Cyberświecie - Ekipa z klasy 3b oswaja Cyberświat - Krok dziewiąty – przemoc i agresja

• 23.11.2021 11:33
      • Przemoc i agresja może wystąpić także w Internecie. Pisząc coś, zawsze musimy zastanowić się co poczuje osoba czytająca naszą wiadomość.

Wspólnie zrobiliśmy pewne doświadczenie. Każdy narysował coś co lubi. Potem nasz rysunek włożyliśmy w koszulkę foliową i wymieniliśmy się pracami. Inne dzieci dorysowały na foli coś co zmieniło rysunek. Prace wróciły do właścicieli, którzy ocenili powstały rysunek nakładając na niego emotikon. Część dzieci była zadowolona a część nie z dorysowanych elementów.

To ćwiczenie pozwoliło na wyciągnięcie wniosków, że gdy robimy coś bez zgody kolegi lub koleżanki może wywołać u nich różne uczucia. Jeśli budzą one strach, smutek to jest to przemoc.

Hejtowanie – to sprawianie komuś przykrości, złośliwe komentarze.

Cyberprzemoc – niektórzy ludzie chcąc zranić kogoś  lub zrobić mu przykrość mogą spowodować, żeby inni przestali go lubić. Mogą wtedy zamieszczać jej śmieszne zdjęcia, informacje o niej lub podszywać się pod nią. To jest niedozwolone.

Jeśli dostaniemy od kogoś przykrą wiadomość lub coś zamieszczonego w Internecie sprawi nam przykrość koniecznie zgłaszamy to komuś dorosłemu.