Piątek, tygodnia koniec i początek Właśnie dzisiaj uczniowie klas 6-8 w ramach wycieczki integracyjnej wybrali się na świdnickie lodowisko. Obyło się na szczęście bez kontuzji i (prawie) żadnych upadków
Wyjazd na lodowisko
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 20
Nasza szkoła kolejny raz wzięła w akcji XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci co z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Organizatorem zaś jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego , które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki. Jej początek to 2911 rok., dziś jest o niej coraz głośniej nie tylko poza szkolnymi murami ale i granicami. W tym roku w naszej szkole ze znajomości tabliczki mnożenia zostali przeegzaminować wszyscy nauczyciele oraz wszyscy chętni uczniowie. Egzaminatorami byli uczniowie klasy czwartej. Wyszliśmy także poza mury naszej szkoły by sprawdzić jak radzą sobie z tabliczką mnożenia pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych , pracownicy okolicznych sklepów, pracownicy Aqa Zdroju i przedszkola " Tęcza" oraz mieszkańcy dzielnicy Biały Kamień. Nad wszystkim czuwali koordynatorzy p. Renata Różek i p. Beata Furtyk
Odwiedziny w Komisariacie Policji
- 15
15 listopada, klasa 1a i 1b odwiedziła V Komisariat Policji w Wałbrzychu. Uczniowie mogli od środka zobaczyć jak wygląda na co dzień praca policjantów. Każdy z nich mógł wczuć się w rolę policjanta przymierzając specjalną ochronną kamizelkę, czapkę oraz trzymać w ręce prawdziwą pałkę policyjną. Uczniowie zostali oprowadzeni po budynku komisariatu, odwiedzili ciekawe pomieszczenia, m.in. pokój dyżurnego, okazań z lustrem weneckim, pokój odpraw. Na parkingu policyjnym pierwszaki obejrzały wóz patrolowy, zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe. Mając na uwadze perspektywę planowania przyszłości, znalazło się grono uczniów mocno zainteresowanych pracą w Policji.
Odwiedziny dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Tęcza”
- 18
W środę naszą szkołę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Tęcza”. Wszystkim przedszkolakom bardzo podobała się nasza szkoła. Dzieci mogły zobaczyć szkolne sale do nauki, zabawy, gimnastyki, wzięły udział w zabawach sportowych, zajęciach plastycznych, tanecznych i interaktywnych oraz spotkały swoje starsze rodzeństwo i przyjaciół. Dziękujemy za odwiedziny Paniom Nauczycielkom!
Święto Odzyskania Niepodległości
- 6
Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze Święto Narodowe – Święto Niepodległości. Pielęgnując tradycje, dziś reprezentacja naszej szkoły wraz z władzami miasta Wałbrzycha oraz reprezentacjami wałbrzyskich szkół wzięła udział w Miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy uczestnicy uroczystości wspaniałe pokazali szacunek do symboli narodowych i okazali miłość do Ojczyzny. Ten dzień pełen dumy z Ojczyzny przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych „Młodych Polaków”.
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada 2023 roku będziemy obchodzili 105 rocznicę odzyskania niepodległości. W naszej szkole także uczciliśmy Narodowe Święto. Odbyła się uroczysta akademia, podczas której kolejny raz wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki hymnu polskiego łącząc się tym samym z innymi szkołami w akcji „Szkoła do Hymnu” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Szkolny konkurs "Jesienny kosz obfitości"
- 3
Szkolny konkurs "Jesienny kosz obfitości" został rozstrzygnięty. Wyróżnienie otrzymały klasy 1a i 2b, II miejsce otrzymała Zofia Lewandowska. Zaszczytne I miejsce zajął Kacper Lipniak. Zwycięzcom i nagrodzonym gratulujemy.
Międzyszkolny Konkurs Papieski pt. „Cywilizacja życia”
Gratulacje dla Mai Purwin z klasy 4a oraz Wiktorii Wędzonki z klasy 8b za zajęcie III miejsca w Międzyszkolnym konkursie papieskim pt. „Cywilizacja życia” organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 28 w Wałbrzychu.
Spotkanie z przedstawicielami policji
Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym i jej konsekwencje prawne to temat spotkania, które miało miejsce 31.10 w naszej szkole. Spotkanie prowadzili st. sierżant Pani Anna Zgiet i aspirant Pan Paweł Głębicki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 3a i 4a. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym i jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie. Ostrzegli także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantów, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Policjanci dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.
Pamiętajcie, że nie można:
- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
- rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli innych osób;
- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Halloween w szkole
- 3
Ostatni dzień października kojarzy się z Halloween Nasi uczniowie wykazali się nie lada inwencją w upiornych strojach i koszmarnych przebraniach Dzisiaj królowała rewia mody a po lekcjach zorganizowaliśmy dyskotekę - sami zobaczcie na zdjęciach
Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”
- 33
Już kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W dniu dzisiejszym, uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji sprzątania grobów z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Nasi wolontariusze wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz przy ul. Piaskowej, aby uprzątnąć pomniki, które są rzadko odwiedzane na co dzień lub nie ma się kto nimi zająć. Młodzież z zapałem zabrała się do pracy i szybko uporała się z różnego rodzaju odpadami, opadłymi liśćmi oraz potłuczonymi zniczami. Mogiły oczyszczone zostały również z chwastów i symbolicznie udekorowane. Po zakończonych pracach porządkowych, uczniowie przeszli także alejkami cmentarza, wspominając znanych im bliskich oraz zapalili znicze. Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych. Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w takich akcjach i mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu nigdy nie zaniknie, a takie wyjście na stałe zagości w kalendarzu szkolnym.
Przerwa na czytanie
- 25
26 października nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Czytaliśmy na korytarzu, w salach, w bibliotece i w świetlicy. Każdy czytał to, co lubi. Do akcji włączyli się zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie naszej społeczności szkolnej. Jak widać czytać można wszędzie! Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania nie tylko podczas bicia rekordu, ale każdego dnia.
Tydzień Uczniowskiej SuperMocy
Od 16 do 20 października w naszej szkole realizowaliśmy zadania projektu pt. "Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”. Uczniowie zdobywali wiedzę o dobrym i efektywnym zarządzaniu swoim czasem poprzez wykonanie zadań na każdy dzień. W ostatnim dniu najbardziej aktywni uczniowie mogli dostojnie zasiąść na tronie i zdobyć tytuł króla lub królowej swojego czasu.
Pola Nadziei
17 października, wolontariusze Klubu Ośmiu, wzięli udział w akcji "Pola Nadziei" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej - Oddział w Wałbrzychu. Akcja przypomina społeczeństwu o potrzebach hospicjów, propaguje wolontariat, a kwitnące pola żonkili wyrażają nadzieję i solidarność z osobami chorymi terminalnie i ich rodzinami.
Dzień Zwierząt
„Paka dla zwierzaka” z wałbrzyskiego schroniska już gotowa!!! Dobiegła końca zbiórka suchej i mokrej karmy dla czworonogów z wałbrzyskiego Schroniska dla zwierząt. Jak co roku, w związku z Dniem Zwierząt, uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji organizowanej przez szkolny wolontariat i chętnie wzięli udział w zbiórce karmy dla zwierzaków z wałbrzyskiego schroniska hojnie obdarowując czteronożnych przyjaciół. Jesteśmy bardzo dumni, że nasi uczniowie posiadają wiedzę i chęci do niesienia pomocy zwierzakom w potrzebie.
Dzień Edukacji Narodowej
- 13
Długo oczekiwany Dzień Edukacji Narodowej już za nami. Wyjątkowo w tym roku piątek trzynastego października upłynął w PSP 6 pod znakiem dobrej zabawy, humoru i uśmiechu, głównie dzięki uczniom klas ósmych. To oni w tym dniu, w ramach Dnia Samorządności, wcielili się w rolę nauczycieli, a członkowie Samorządu Uczniowskiego zastąpili na jeden dzień dyrekcję. No i się zaczęło! Uczniowie stanęli naprzeciw swoich młodszych kolegów i próbowali swoich sił "po drugiej stronie mocy". Łatwo nie było, ale obyło się bez łez, potu, krwi, jedynek i uwag. Nie zabrakło również uśmiechów, życzliwości i dobrych życzeń (przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości) pod adresem nauczycieli i pracowników szkoły. Był to, jak co roku, niesamowity dzień zwieńczony wspaniałym występem przygotowanym przez uczniów pod czujnym okiem pań Justyny Sikory i Joanny Kraśnickiej.
Pasowanie na ucznia
- 61
W dniu dzisiejszym miała miejsce bardzo ważna dla wszystkich uczniów klas pierwszych uroczystość. W obecności rodziców i zaproszonych gości: Pani Sylwia Bielawska Wiceprezydent Wałbrzycha, Pana Robert Jagła Posłem, Radnego Rady Miejskiej - Pana Ryszarda Nowaka, Przewodniczącej Rady Rodziców - Pani Anny Juszczak-Wątor, dzieci złożyły ślubowanie i po pasowaniu przez Dyrektora Szkoły stały się pełnoprawnymi uczniami. Zanim to jednak nastąpiło, wszyscy musieli zdać egzamin, czy nadają się na uczniów. Otrzymali do wykonania kilka zadań, miedzy innymi musieli udowodnić, że umieją śpiewać, potrafią się odpowiednio zachowywać. Wszystkie zadania zostały wzorowo wykonane i dzieci złożyły ślubowanie. Po ślubowaniu Pani Dyrektor pasowała wszystkich pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Naszym Pierwszakom życzymy wielu sukcesów.
Badminton
W badmintona również gramy, i to całkiem nieźle Nasza szkoła zajmuje 3. i 4. miejsce: odpowiednio w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (Tymon Słonina, Miłosz Flegel) oraz Igrzyskach Dzieci (Damian Mierczyński, Antoni Motyl). Turniej zorganizowano w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 na Podzamczu. Naszym uczniom gratulujemy, to świetny wynik!
Akcja "Znicz"
1 listopada – Święto Zmarłych to wyjątkowy czas, w którym każdy z nas skłania się do zadumy oraz refleksji nad przemijaniem. Święta te wzbudzają w nas tęsknotę za tymi, którzy odeszli. Uroczystość Wszystkich Świętych to zawsze wyjątkowy dzień o głębokiej wymowie i niepowtarzalnym nastroju, który zachęca nas do cichej refleksji nad sensem życia. Z tej okazji Szkolny Klub Ośmiu organizuje akcję "Znicz". Serdecznie zapraszamy osoby o dobrych sercach oraz Wszystkich chętnych Wolontariuszy do przyłączenia się do naszej akcji. Zbieramy znicze oraz stroiki, aby móc później posprzątać zapomniane groby i zapalić tam światełko. Każda pomoc się liczy. Za każdy dar serca serdecznie dziękujmy. Akcja trwa od wtorku 11 października do piątku 27 października. Znicze oraz stroiki należy składać u pani M. Boreckiej w sali nr 25 (kl. 0-3) oraz w sali nr 17 u p. J. Sikory (kl. 4-8). Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!!! Opiekunowie Klubu Ośmiu
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Wrocław 2023-10-09
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!
W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:
1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczyw szkołach publicznych regulują:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)
2. Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.
3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.
4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowanedo indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkaniaz rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.
4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.
5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczy, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiemi serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Z poważaniem pozostaję
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty