• Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
          • Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • 11 listopada 2023 roku będziemy obchodzili 105 rocznicę odzyskania niepodległości. W naszej szkole także uczciliśmy Narodowe Święto. Odbyła się uroczysta akademia, podczas której kolejny raz wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki hymnu polskiego łącząc się tym samym z innymi szkołami w akcji „Szkoła do Hymnu” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

        • Szkolny konkurs "Jesienny kosz obfitości"
          • Szkolny konkurs "Jesienny kosz obfitości"

          • Szkolny konkurs "Jesienny kosz obfitości" został rozstrzygnięty. Wyróżnienie otrzymały klasy 1a i 2b, II miejsce otrzymała Zofia Lewandowska. Zaszczytne I miejsce zajął Kacper Lipniak. Zwycięzcom i nagrodzonym gratulujemy.

        • Spotkanie z przedstawicielami policji
          • Spotkanie z przedstawicielami policji

          • Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym i jej konsekwencje prawne to temat spotkania, które miało miejsce 31.10 w naszej szkole. Spotkanie prowadzili st. sierżant Pani Anna Zgiet i aspirant Pan Paweł Głębicki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 3a i 4a. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym i jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie. Ostrzegli także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantów, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Policjanci dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.

            Pamiętajcie, że nie można:

            - stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);

            - rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli innych osób;

            - publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;

            - tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

            Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

        • Halloween w szkole
          • Halloween w szkole

          • Ostatni dzień października kojarzy się z Halloween Nasi uczniowie wykazali się nie lada inwencją w upiornych strojach i koszmarnych przebraniach Dzisiaj królowała rewia mody a po lekcjach zorganizowaliśmy dyskotekę - sami zobaczcie na zdjęciach

        • Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”
          • Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”

          • Już kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W dniu dzisiejszym, uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji sprzątania grobów z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Nasi wolontariusze wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz przy ul. Piaskowej, aby uprzątnąć pomniki, które są rzadko odwiedzane na co dzień lub nie ma się kto nimi zająć. Młodzież z zapałem zabrała się do pracy i szybko uporała się z różnego rodzaju odpadami, opadłymi liśćmi oraz potłuczonymi zniczami. Mogiły oczyszczone zostały również z chwastów i symbolicznie udekorowane. Po zakończonych pracach porządkowych, uczniowie przeszli także alejkami cmentarza, wspominając znanych im bliskich oraz zapalili znicze. Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych. Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w takich akcjach i mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu nigdy nie zaniknie, a takie wyjście na stałe zagości w kalendarzu szkolnym.

        • Przerwa na czytanie
          • Przerwa na czytanie

          • 26 października nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Czytaliśmy na korytarzu, w salach, w bibliotece i w świetlicy. Każdy czytał to, co lubi. Do akcji włączyli się zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie naszej społeczności szkolnej. Jak widać czytać można wszędzie! Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania nie tylko podczas bicia rekordu, ale każdego dnia.

        • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy
          • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

          • Od 16 do 20 października w naszej szkole realizowaliśmy zadania projektu pt. "Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”. Uczniowie zdobywali wiedzę o dobrym i efektywnym zarządzaniu swoim czasem poprzez wykonanie zadań na każdy dzień. W ostatnim dniu najbardziej aktywni uczniowie mogli dostojnie zasiąść na tronie i zdobyć tytuł króla lub królowej swojego czasu.

        • Pola Nadziei
          • Pola Nadziei

          • 17 października, wolontariusze Klubu Ośmiu, wzięli udział w akcji "Pola Nadziei" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej - Oddział w Wałbrzychu. Akcja przypomina społeczeństwu o potrzebach hospicjów, propaguje wolontariat, a kwitnące pola żonkili wyrażają nadzieję i solidarność z osobami chorymi terminalnie i ich rodzinami.

        • Dzień Zwierząt
          • Dzień Zwierząt

          • „Paka dla zwierzaka” z wałbrzyskiego schroniska już gotowa!!! Dobiegła końca zbiórka suchej i mokrej karmy dla czworonogów z wałbrzyskiego Schroniska dla zwierząt. Jak co roku, w związku z Dniem Zwierząt, uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji organizowanej przez szkolny wolontariat i chętnie wzięli udział w zbiórce karmy dla zwierzaków z wałbrzyskiego schroniska hojnie obdarowując czteronożnych przyjaciół. Jesteśmy bardzo dumni, że nasi uczniowie posiadają wiedzę i chęci do niesienia pomocy zwierzakom w potrzebie.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Długo oczekiwany Dzień Edukacji Narodowej już za nami. Wyjątkowo w tym roku piątek trzynastego października upłynął w PSP 6 pod znakiem dobrej zabawy, humoru i uśmiechu, głównie dzięki uczniom klas ósmych. To oni w tym dniu, w ramach Dnia Samorządności, wcielili się w rolę nauczycieli, a członkowie Samorządu Uczniowskiego zastąpili na jeden dzień dyrekcję. No i się zaczęło! Uczniowie stanęli naprzeciw swoich młodszych kolegów i próbowali swoich sił "po drugiej stronie mocy". Łatwo nie było, ale obyło się bez łez, potu, krwi, jedynek i uwag. Nie zabrakło również uśmiechów, życzliwości i dobrych życzeń (przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości) pod adresem nauczycieli i pracowników szkoły. Był to, jak co roku, niesamowity dzień zwieńczony wspaniałym występem przygotowanym przez uczniów pod czujnym okiem pań Justyny Sikory i Joanny Kraśnickiej.

        • Pasowanie na ucznia
          • Pasowanie na ucznia

          • W dniu dzisiejszym miała miejsce bardzo ważna dla wszystkich uczniów klas pierwszych uroczystość. W obecności rodziców i zaproszonych gości: Pani Sylwia Bielawska Wiceprezydent Wałbrzycha, Pana Robert Jagła Posłem, Radnego Rady Miejskiej - Pana Ryszarda Nowaka, Przewodniczącej Rady Rodziców - Pani Anny Juszczak-Wątor, dzieci złożyły ślubowanie i po pasowaniu przez Dyrektora Szkoły stały się pełnoprawnymi uczniami. Zanim to jednak nastąpiło, wszyscy musieli zdać egzamin, czy nadają się na uczniów. Otrzymali do wykonania kilka zadań, miedzy innymi musieli udowodnić, że umieją śpiewać, potrafią się odpowiednio zachowywać. Wszystkie zadania zostały wzorowo wykonane i dzieci złożyły ślubowanie. Po ślubowaniu Pani Dyrektor pasowała wszystkich pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Naszym Pierwszakom życzymy wielu sukcesów.

        • Badminton
          • Badminton

          • W badmintona również gramy, i to całkiem nieźle Nasza szkoła zajmuje 3. i 4. miejsce: odpowiednio w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (Tymon Słonina, Miłosz Flegel) oraz Igrzyskach Dzieci (Damian Mierczyński, Antoni Motyl). Turniej zorganizowano w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 na Podzamczu. Naszym uczniom gratulujemy, to świetny wynik!

        • Akcja "Znicz"
          • Akcja "Znicz"

          • 1 listopada – Święto Zmarłych to wyjątkowy czas, w którym każdy z nas skłania się do zadumy oraz refleksji nad przemijaniem. Święta te wzbudzają w nas tęsknotę za tymi, którzy odeszli. Uroczystość Wszystkich  Świętych to zawsze  wyjątkowy dzień o głębokiej wymowie i niepowtarzalnym nastroju,  który zachęca nas do cichej  refleksji nad  sensem życia. Z tej okazji Szkolny Klub Ośmiu organizuje akcję "Znicz". Serdecznie zapraszamy osoby o dobrych sercach oraz Wszystkich chętnych Wolontariuszy  do przyłączenia się do naszej akcji. Zbieramy znicze oraz stroiki, aby móc później posprzątać zapomniane groby i zapalić tam światełko. Każda pomoc się liczy. Za każdy dar serca serdecznie dziękujmy. Akcja trwa od wtorku 11 października do piątku 27 października. Znicze oraz stroiki należy składać u pani M. Boreckiej w sali nr 25 (kl. 0-3) oraz w sali nr 17 u p. J. Sikory (kl. 4-8). Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!!! Opiekunowie Klubu Ośmiu

        • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
          • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

          • Wrocław 2023-10-09

             

            Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

            W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:

            1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczyw szkołach publicznych regulują:

            - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)

            - Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)

            - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)

            2. Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.

            3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.

            4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowanedo indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkaniaz rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.

            4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.

            5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczy, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiemi serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

             

            Z poważaniem pozostaję

            Roman Kowalczyk

            Dolnośląski Kurator Oświaty

             

        • Łańcuch Dobra
          • Łańcuch Dobra

          • Klub Ośmiu  zaprasza do dołączenia się do  VI edycji Akcji Charytatywnej "Łańcuch Dobra". Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Pro Salute”. Akcja będzie prowadzona pod nazwą „Łańcuch Dobra” w powiązaniu z biciem rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru, osiągniętego podczas V edycji akcji, czyli długości 127 km 820 m 60 cm. Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią

            (http://www.medonet.pl/zdrowie,dystrofia-miesniowa---rodzaje--leczenie,artykul,1732452.html),

            że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą. Z roku na rok dzieci z DMD borykają się z coraz większymi problemami - narastają nie tylko objawy choroby, ale i wzrasta świadomość dzieci o chorobie i jej skutkach - stad chcemy pokazać, że jak nam uda się pobić rekord Łańcucha Dobra z poprzedniego roku, tak im uda się pokonać kolejne problemy. W załączniku przesyłam instrukcję wykonania łańcucha. Uczniowie, którzy wezmą udział w tej akcji są proszeni o dostarczenie gotowego łańcucha do środy 24.11 do sali nr 25 (klasy 0-3) oraz do sali nr 17 (klasy 4-8) z dołączoną karteczką z imieniem i nazwiskiem wykonawcy i długością łańcucha, zgodą na wykorzystanie wizerunku dziecka przez Stowarzyszenie PRO SALUTE podpisaną przez rodzica / opiekuna prawnego  oraz o przesłanie do mnie na mobidziennik 3 zdjęć z etapów tworzenia łańcucha. W ramach ekologicznego podejścia PROPONUJEMY wykorzystanie przeczytanych gazet, folderów, itp. do robienia łańcucha. Osoby biorące udział otrzymają uwagę pozytywną z zachowania. W klasach młodszych wychowawca zdecyduje o sposobie nagrodzenia uczniów.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji! M. Borecka, J. Sikora (opiekunowie Klubu Ośmiu)

        • Sztafetowe biegi przełajowe
          • Sztafetowe biegi przełajowe

          • Pierwszy start w ramach Szkolny Związek Sportowy Wałbrzyski Sport za nami W pięknych okolicznościach przyrody w Parku Sobieskiego nasze cztery drużyny rywalizowały w sztafetowych biegach przełajowych. Drużyny z „szóstki” zajęły odpowiednio 8, 9, 5 i 5 miejsce w gronie dwunastu zgłoszonych ekip (Igrzyska Dzieci klas 4-6 dziewcząt i chłopców, Igrzyska Młodzieży klas 7-8 dziewcząt i chłopców).

        • Spotkanie z przedstawicielami Policji
          • Spotkanie z przedstawicielami Policji

          • Małoletni, nieletni, czy młodociany? Czym jest demoralizacja, a czym czyny karalne? Na te i inne pytania dziś odpowiadali uczniom klas 7 i 8 Pani st.sierżant Anna Zgiet i Pan aspirant Paweł Głębicki przedstawiciele Policji w Wałbrzychu. Powadzone w ramach współpracy z Policją spotkanie z zakresu profilaktyki przybliżyło młodzieży informacje o odpowiedzialności prawnej nieletnich, czyli konsekwencjach prawnych jakie ponoszą nieletni kiedy wejdą w konflikt z prawem. W trakcie zajęć omówiono konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, spożywanie alkoholu i środków psychoaktywnych( również dopalaczy), palenie papierosów. Przypomniano młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Uczniowie dowiedzieli się również, że umieszczenie wizerunku osoby w celu jej ośmieszenia, np. na stronie internetowej, na blogu, w serwisie społecznościowym, rozesłanie e-mailem lub przez telefon komórkowy, jak również umieszczanie w internecie lub przesyłanie drogą e-mailową, przy użyciu komunikatorów, serwisów społecznościowych, telefonu komórkowego itp. obrażających kogoś treści i opinii podlega odpowiedzialności karnej. Te same przepisy dotyczą tworzenia kompromitujących i ośmieszających stron internetowych, blogów, fałszywych kont i profili w serwisach społecznościowych. Funkcjonariusz uświadomiłuczniom jaki wpływ ma popełnienie czynu zabronionego na ich dalsze, dorosłe życie.

        • Chwila dla pupila
          • Chwila dla pupila

          • To nasza wewnątrzszkolna akcja, której celem jest zabranie na spacer psa ze schroniska . Psy przebywające w schronisku potrzebują spacerów, kontaktów z ludźmi, a nawet z innymi psami. Dzięki spacerom psy się socjalizują i zwiększają swoje szanse na adopcje. PAMIĘTAJCIE! Wy też możecie wziąć psa ze schroniska na spacer! W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu organizowane są takie spacery w weekendy (w deszczowe dni, spacer odwołane!) w godzinach 10-13 - wcześniej należy się zapisać! Ta wizyta to doskonały przykład tego, że od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku oraz zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwiać na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym, a także uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierzą. Tych, które są w naszych domach i tych, których domem jest – niestety – schronisko.

        • Ogólnopolska kampania ,,Przytul się do drzewa"
          • Ogólnopolska kampania ,,Przytul się do drzewa"

          • Nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii ,,Przytul się do drzewa,której celem było zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczulenie na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Akcja PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA” uczy dzieci szanować i kochać przyrodę, pokazuje, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Ponadto, drzewa nie będą wobec nas obojętne. Faktem jest, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokazujemy mądrą postawę leśną, ale i zyskujemy coś dla siebie.