• Rekrutacja
          • Rekrutacja

          • Drodzy Rodzice

            w związku ze skróceniem roku szkolnego 2018/2019 oraz wychodząc Państwu naprzeciw informujemy, że od dnia 19 czerwca 2019r. od godziny 12.00 istnieje możliwość wprowadzania w systemie NABO wyników Państwa dzieci w systemie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych (oceny ze świadectwa oraz wyniki z testów gimnazjalnych lub ósmoklasisty). Oryginały dokumentów (świadectwo ukończenia szkoły wraz z zaświadczeniem o wynikach testu gimnazjalnego lub ósmoklasisty) należy składać do szkół pierwszego wyboru. Termin zakończenia wprowadzania wyników upływa 27 czerwca godz. 12.00.

        • 25 zasad bezpiecznych wakacji
          • 25 zasad bezpiecznych wakacji

          • Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.
             

            Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

             

            1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
            2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
            3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
            4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
            5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
            6. Nie rozmawiaj z obcymi.
            7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
            8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
            9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
            10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
            11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
            12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
            13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
            14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
            15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
            16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
            17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
            18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
            19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
            20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
            21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
            22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
            23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
            24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
            25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

            Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiamy kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:

            1. Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
            2. Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
            3. Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
            4. W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
            5. Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.

             

            Życzymy udanych wakacji!

             

        • Bezpieczne wakacje
          • Bezpieczne wakacje

          • Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą.W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna. Żeby każda kąpiel była bezpieczna i orzeźwiająca, kontrolujemy stan sanitarny oraz jakość wody w kąpieliskach, miejscach wykorzystywanych do kąpieli i pływalniach. Żeby móc delektować się ulubionymi potrawami i regionalnymi specjałami, prowadzimy nadzór nad bezpieczeństwem żywności oraz kontrolujemy w jakich warunkach jest produkowana. Zajmujemy się również działalnością edukacyjną, żeby każdy mógł ochronić się przed groźnymi chorobami i zagrożeniami, jakie mogą wystąpić ze strony środowiska, żywności, wody, a czasem innych osób.
            A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje:
             

            Planuj

            A. Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na nasz serwis kąpieliskowy: www.sk.gis.gov.pl aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu – dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakładce Kąpieliska a miejsca wykorzystywane do kąpieli (www.gis.gov.pl/woda/kapieliska/378-kapieliska-a-miejsca-wykorzystywane-do-kapieli).

            B. Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.

            C. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

            Obserwuj

            A. Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Państwowa Inspekcja Sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa żywności i żywienia, ale wiele zależy od Twoich bezpośrednich decyzji.

            B. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

            C. Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.

            D. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.

            E. Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

            Reaguj

            A. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej - 800 060 800. Pamiętaj, że dostępny jest także Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii - 801 199 990

            B. Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gis.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

            C. W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

            999 – Pogotowie Ratunkowe

            998 – Straż Pożarna

            997 – Policja

            986 – Straż Miejska

            112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

            D. Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie!

            Zachęcamy do pobrania ulotki, z której zaczerpnięto powyższe informcje oraz do odwiedzenia strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i zapoznania się z akcją pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą". Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, m.in.: informatory oraz naklejki. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy - Filmowy przeWODNIK promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019, odbędzie się 19 czerwca br., w sali gimnastycznej. Klasy I - III o godzinie 9:00 a o godzinie 10:00 dla klas IV- VII. Zapraszamy.